W miniony piątek miałem przyjemność brać udział w konferencji Europa Bez Barier organizowanej przez Europosła Krzysztofa Hetmana oraz Europosła Marka Plurę. Wydarzenie miało miejsce w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Wydarzenie składało się z dwóch części. Moderatorem konferencji był Krzysztof Głombowicz – wielokrotny medalista na Mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych.

Pierwsza część odbyła się w formie panelu dyskusyjnego, miała za zadanie przybliżenie założeń dokumentu „Europejski Akt w Sprawie Dostępności”. Przygotowywany przez Komisję Europejską dokument będzie miał za zadanie wyznaczenie zasad dostosowania miejsc pracy, aplikacji, urządzeń dla osób niepełnosprawnych oraz starszych. Gośćmi panelu byli:

  • Sofia Lourenco – Reprezentantka Komisji Europejskiej. Jest pracownikiem wydziału „Niepełnosprawność i włączenie”, który jest częścią Dyrekcji Generalnej na rzecz Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia.
  • Małgorzata Wenerska-Craps – Dyrektor Departamentu Spraw Europejskich w Ministerstwie Obrony
  • Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich
  • Krzysztof Kotyniewicz – Prezes Polskiego Związku Głuchych
  • Dariusz Jodłowski – Prezes Zarządu Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan”

Druga część nosiła nazwę „Dobre praktyki” podczas której zaprezentowano (również i Ja) pomysły w jaki sposób z wykorzystaniem nowych technologii i nie tylko pomagać ludziom z różnymi typami niepełnosprawności. Swoje pomysły zaprezentowali:

  • Piotr LewandowskiParrotOne
  • Helena Budzanowska – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Zabrze ds. Osób Niepełnosprawnych
  • Paweł PotakowskiMigam oraz Praca bez Barier
  • Joanna Palica – OONIWALKER

Moja prezentacja dotyczyła możliwości jakie daje wykorzystanie aplikacji do nawigacji po obiekcie z wykorzystaniem technologii Beacon.

Podsumowując ten jakże długi wpis… Wydarzenie pokazało mi różne okoliczności z jakimi na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne. Ważną sprawą, na którą zwrócił uwagę Pan Krzysztof Głombowicz jest to, abyśmy nie dali się zwariować i na siłę nie uszczęśliwiali osób niepełnosprawnych i starszych. Powinniśmy zwrócić uwagę na świadomość społeczeństwa. Osoby niepełnosprawne były zawsze i jakoś sobie radziły dzięki najprostszym narzędziom proszę, dziękuje, przepraszam.

„Jestem wdzięczny za wszystkie ułatwienia […], ale przystosowywanie żelazka dla osoby bez rąk, to lekka przesada.” – KG

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.